Den anden stammer fra private bidragydere. Dem er der på verdensplan en række af, men de to store er Wellcome Trust i Storbritannien og Bill & Melinda Gates Foundation i USA. Og det er ikke småpenge, disse fonde giver til forskning. Alene til malariaforskning har eksempelvis Gates Foundation indtil videre givet over 2 milliarder USD, godt 12 milliarder kroner.
Ser man på den malariaforskning, der foregår i Danmark under Center for Medicinsk Parasitologi (CMP) ved Københavns Universitet, er situationen aktuelt, at en stor del af forskningsbevillingerne kommer fra EU. Men Gates Foundation støtter stadig - og har i de forløbne år ydet betragtelige beløb til dansk malariaforskning, fortæller professor Ali Salanti fra CMP:
"Her på centret har der for eksempel været arbejdet med at finde frem til antigener, der kan bruges i en malariavaccine, og under ledelse af en af CMP's forskere, Michael Theisen, er et bud på en sådan vaccine nu i klinisk afprøvning i Afrika, hvor den altså gives til mennesker".
Ali Salanti arbejder selv med at udvikle en vaccine der - hvis alt går, som han håber - vil kunne beskytte kvinder mod både livmoderhalskræft (HPV) og malaria. Denne vaccine tænkes blandt andet anvendt i Afrika, hvor malaria hos gravide er et stort problem - en graviditet øger nemlig risikoen for malariaskader, hvilket gør sig gældende hos både mor og barn.
"Så kan man give kvinden en malariabeskyttelse, inden hun bliver gravid - og samtidig beskytte hende mod at udvikle livmoderhalskræft - vil meget være vundet. Det er det, vi arbejder frem mod, med støtte fra EU, Innovationsfonden og Gates Foundation", fortæller professor Ali Salanti.
Bill & Melinda Gates Foundation >>